KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5931375
*
nr 593 1375
Gouache
20x24
Utrop:
100 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 augusti 2009
kl 17:16:55
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/8 14:17:45
1
100 kr
9/8 17:41:49
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:22
*
Gouache
nr 593 1375
Gouache
20x24
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 150 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 10 augusti 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 9/8 14:17:45 | 1 | 100 kr |
| 9/8 17:41:49 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:22



